OFBC Suomen kolmanneksi suurin!
Oulun Floorball Club ryJulkaistu: 18.01.2021 00.00

OFBC Suomen kolmanneksi suurin!


OFBC Suomen kolmanneksi suurin!

OFBC:n harrastajamäärän vahva kasvu jatkuu jo kolmatta kautta putkeen, nyt harrastajia jo huikeat 967!

Viimekaudet ovat olleet Klubin kasvussa vahvoja:
2017-18: 396 pelipassillista harrastajaa
2018-19: 583
2019-20: 732
2020-21: 967*
*kausi vielä kesken

OFBC on noussut harrastajamäärillä mitattuna jo Suomen kolmanneksi suurimmaksi seuraksi, joten jokainen Klubilainen voikin hyvällä omalla tunnolla taputtaa itseään olalle, mahtavaa!

Isoin kiitos seuran kasvamisesta kuuluu kaikille teille 150:lle toimihenkilölle. Valmentajat, joukkueenjohtajat, rahastonhoitajat, varustevastaavat ja huoltajat, te teette erittäin tärkeää työtä mahdollistaen lähes tuhannen pelaajan liikkumisen, KIITOS!

Klubikaan ei kuitenkaan ole välttynyt koronan vaikutuksilta, sillä edellisen kauden pelaajista 15% on seuran toiminnasta jäänyt valitettavasti pois. Olemme kuitenkin seurana pystyneet viime vuosina luomaan uusia innovatiivisia toimintamalleja, joiden kautta uudet harrastajat ovat päässeet tutustumaan salibandyyn OFBC:n toiminnassa ja siten innostuneet mahtavasta lajista. Pitkäjänteinen työ palkitaan niin seuratasolla kuin myös joukkueiden toiminnassa, luotetaankin siihen että kohta taas pelataan!

Katso Salibandy.fi sivujen jutusta seurojen TOP50 listaus kokonaisuudessaan: KLIK