Alueen toiseksi suurin!
17.10.2019 15:03 Uutisointi / Oulun Floorball Club ry

OFBC Oulun toiseksi suurin salibandyseura!

Oulun Floorball Club nousi kauden 2018-19 päätteeksi Oulun alueen toiseksi suurimmaksi salibandyseuraksi rekisteröityjen pelaajien ja harrastajien määrällä mitattuna. OFBC:n toiminnassa oli Salibandyliiton virallisen lukeman mukaisesti 583 harrastajaa!

Koko Suomen mittakaavallakin voidaan jo puhua isosta seurasta, OFBC:n ollessa koko Suomen suurimpien salibandyseurojen listalla sijalla 17. Oulu on muutenkin vahvasti edustettuna, sillä 20:n isoimman seuran joukossa on kaikkiaan kolme alueen seuraa. Suomen suurimman seuran titteliä kantaa EräViikingit Helsingistä 1972 harrastajan määrällä.

Lue alkuperäinen uutinen salibandy.fi -sivustolta, KLIK!


   
Lisää uutisia
Oulun Floorball Club ry
«  Heinäkuu   »
Kategoriat