Antti Naapanki Tyttösalibandyvastaavaksi
19.11.2019 15:29 Uutisointi / Oulun Floorball Club ry

Antti Naapanki Tyttösalibandyvastaavaksi

OFBC panostaa tyttösalibandyyn - Antti Naapanki Tyttösalibandyvastaavaksi

OFBC:n Naisten Edustusjoukkueen vastuuvalmentajana toimiva Antti Naapanki on nimetty seuran tyttösalibandyvastaavaksi. "Itseäni kiinnostaa viedä Oulun alueen tyttösalibandya eteenpäin, sillä tällä hetkellä alueen toiminnassa on paljon parannettavaa. Tavoitteena on saada lajiin mukaan lisää tyttöjä sekä naisia, niin harrastajiksi kuin myös ohjaajiksi" kertoo Antti ajatuksistaan "Lähden innolla tähän tehtävään, OFBC:ssä on ollut mukava huomata miten innostuneita tyttöjä joukkueissa on, yhdessä joukkueiden johtoryhmien kanssa voimme kehittää tytöille entistäkin parempaa toimintaa".

Tyttösalibandyvastaavan tehtävänä on yhdessä seuran tyttöjoukkueiden johtoryhmien kanssa kehittää tyttöjen toimintaedellytyksiä sekä luoda seuraan oma tyttöjen urheilullinen pelaajapolku. Tavoitteena on myös viedä eteenpäin joukkueiden valmentajien osaamista ja olla heidän tukena, Antti tuleekin jatkossa toimimaan joukkueiden valmentajien mentorina sekä tyttöpuolen yhdyshenkilönä johtokunnan suuntaan. Antti tulee toimimaan tehtävässään yhteistyössä seuran toiminnanjohtaja Henri Dufvan kanssa. "Pyrimme seurassamme kehittämään lajia niin poikien kuin tyttöjenkin osalta, haluamme myös olla omalta osaltamme kehittämässä alueemme tyttösalibandya. Antti tuntee Oulun alueen nais- ja tyttösalibandyn ja hänellä on myös hyvät kontaktit eri seuroihin, joten uskomme että voimme Antin ammattitaidon avulla kehittää oman seuramme tyttöjen pelaajapolkua ja samalla viedä koko alueen tyttösalibandya eteenpäin" toteaa Henri.

Jatkossa OFBC:ssä tehdäänkin tyttösalibandyssa töitä yhdessä yhteisen tulevaisuuden eteen.


   
Lisää uutisia
Oulun Floorball Club ry
«  Heinäkuu   »
Kategoriat